Na temelju članka 7. Uredbe o kriterijima, mjerilima i postupcima financiranja i ugovaranja programa i projekata od interesa za opće dobro koje provode udruge (Narodne novine 26/15) i članka 41. točke 6. Statuta Grada Zagreba (Službeni glasnik Grada Zagreba 23/16, 2/18, 23/18 i 3/20), Gradska skupština Grada Zagreba, na 38. sjednici, 8. prosinca 2020., donijela je
PROGRAM
financiranja udruga iz područja socijalnog i humanitarnog značenja za unapređenje kvalitete života osoba s invaliditetom u 2021.
I. UVOD
Financiranje udruga uređeno je Zakonom o udrugama (Narodne novine 74/14, 70/17 i 98/19) i Uredbom o kriterijima, mjerilima i postupcima financiranja i ugovaranja programa i projekata od interesa za opće dobro koje provode udruge (Narodne novine 26/15, u daljnjem tekstu: Uredba).
Uredbom su utvrđeni osnovni standardi planiranja i provedbe financiranja, praćenja i vrednovanja financiranja i izvještavanja te kriteriji, mjerila i postupci financiranja udruga iz javnih izvora koje moraju primjenjivati davatelji sredstava iz državnog proračuna i drugih javnih izvora, a na odgovarajući način i jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Sukladno Uredbi, temeljni dokumenti planiranja financiranja su programi financiranja udruga za proračunsku godinu kojim se utvrđuju prioriteti financiranja unutar područja od interesa za Grad Zagreb, a na temelju procjene potreba u određenom području i mjera za ostvarivanje ciljeva iz strateških dokumenata Grada Zagreba i Republike Hrvatske za provedbu kojih je odgovoran Grad Zagreb.
Područja od interesa za Grad Zagreb navedena su u Pravilniku o financiranju udruga iz proračuna Grada Zagreba (Službeni glasnik Grada Zagreba 19/19, u daljnjem tekstu: Pravilnik), a to su: zaštita potrošača; promicanje ljudskih prava; mladi ili udruge za mlade; zaštita životinja, poljoprivreda, šumarstvo i lovstvo; sustav civilne zaštite; održiva energetska politika te suzbijanje posljedica klimatskih promjena i prilagodba tim promjenama; zaštita okoliša i održivog razvoja; međugradska i međunarodna suradnja; branitelji iz Domovinskog rata i njihove obitelji, borci II. svjetskog rata i civilni invalidi rata; socijalno i humanitarno značenje; pružanje socijalnih usluga; prevencija neprihvatljivog ponašanja djece i mladeži; socijalno i humanitarno značenje za unapređenje kvalitete života osoba s invaliditetom; zaštita zdravlja; obrazovanje, predškolski odgoj, kultura i tehnička kultura; sport; promicanje poduzetništva i obrta; promocija inovatorstva na hrvatskom i međunarodnom tržištu te razvoj turizma.
Ovim se programom utvrđuju prioriteti financiranja na godišnjoj i trogodišnjoj razini i kriteriji za procjenu programa i projekata koji se prijavljuju na:
- javni natječaj za financiranje programa i projekata udruga iz područja socijalnog i humanitarnog značenja za unapređenje kvalitete života osoba s invaliditetom i
- javni natječaj za financiranje trogodišnjih programa udruga iz područja socijalnog i humanitarnog značenja za unapređenje kvalitete života osoba s invaliditetom kroz pružanje izvaninstitucionalnih usluga.
Nadalje, ovim se programom utvrđuju i kriteriji za ocjenjivanje prijava na javni poziv za financiranje udruga iz područja socijalnog i humanitarnog značenja za unapređenje kvalitete života osoba s invaliditetom.
II. CILJEVI I PRIORITETI FINANCIRANJA
Prioriteti financiranja udruga u području socijalnog i humanitarnog značenja za unapređenje kvalitete života osoba s invaliditetom utvrđuju se za 2021. na temelju procjene potreba i Razvojne strategije Grada Zagreba za razdoblje do 2020. godine (Službeni glasnik Grada Zagreba 18/17 i 15/20), a to su:
1. Izvaninstitucionalni oblici skrbi za osiguravanje potpune uključenosti djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom u lokalnu/društvenu zajednicu (jačanje kompetencija i potpora djeci s teškoćama u razvoju, osobama s invaliditetom i članovima njihovih obitelji, službe podrške i organizacija mobilnih timova, edukacija i savjetodavni rad, prevencija institucionalizacije, rehabilitacija te osnaživanje za neovisno življenje)
Programi i projekti iz ove skupine odnose se na resocijalizaciju i integraciju osoba s invaliditetom u svakodnevni život; različite grupe potpore roditeljima, skrbnicima i članovima obitelji djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom; organiziranje izvaninstitucionalnih oblika skrbi, poludnevnog i dnevnog boravka te samostalnog stanovanja, provođenje programa rehabilitacije i jačanje kompetencija te osnaživanje za neovisno življenje; na provođenje različitih programa za edukaciju osoba s invaliditetom, članova obitelji i svih drugih sudionika u sustavima zaštite i ostvarivanje prava osoba s invaliditetom.
Ciljevi:
- odgajati i obrazovati djecu s teškoćama u razvoju i mlade osobe s invaliditetom za partnerske i obiteljske uloge
- osigurati dostupnost informacija djeci s teškoćama u razvoju i odraslim osobama s invaliditetom i njihovim obiteljima
- organizirati i unaprijediti izvaninstitucionalne oblike skrbi, poludnevni i dnevni boravak te samostalno stanovanje
- provoditi programe rehabilitacije, jačati kompetencije te osnaživati osobe s invaliditetom za neovisno življenje.
Pokazatelji uspješnosti:
- broj sufinanciranih programa i projekata
- broj korisnika financiranih programa i projekata
- broj održanih edukacija.
2. Poticanje cjelovite integracije djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom
Programi i projekti iz ove skupine odnose se na poticanje integracije djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom u svakodnevni život; na dodatne programe i projekte kojima se dopunjuju redovni programi u školama, vrtićima i ustanovama koje skrbe o osobama s invaliditetom i djeci s teškoćama u razvoju.
Ciljevi:
- osigurati podršku učenicima integriranim u redovno obrazovanje uz zajedničko djelovanje specijaliziranih ustanova
- povećati integraciju djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom u svakodnevni život.
Pokazatelji uspješnosti:
- broj sufinanciranih programa i projekata
- broj korisnika financiranih programa i projekata.
3. Mobilnost djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom
Mobilnost djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom jedan je od osnovnih preduvjeta za uključivanje u aktivnosti svakodnevnog življenja. Programi i projekti iz ove skupine odnose se na dodatne ili inovativne programe i projekte kojima se dopunjuju redoviti programi Grada Zagreba te omogućavaju djeci s teškoćama u razvoju i osobama s invaliditetom uključivanje u aktivnosti svakodnevnog života.
Ciljevi:
- postupno uspostaviti okruženje pristupačno osobama s invaliditetom primjenom načela univerzalnog dizajna, izbjegavajući tako stvaranje novih zapreka
- omogućiti dostupnost prijevoza za sve osobe s invaliditetom
- razviti edukacijske programe povezano s univerzalnim dizajnom
- osigurati pristup informacijama i komunikacijama svim osobama s invaliditetom
- osigurati primjenu suvremenih tehnologija.
Pokazatelji uspješnosti:
- broj sufinanciranih programa i projekata
- broj korisnika financiranih programa i projekata.
4. Unapređenje zdravlja djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom
Programi i projekti iz ove skupine odnose se na dodatne programe i projekte kojima se dopunjuju redovni zdravstveni programi u zdravstvenim ustanovama, programi i projekti usmjereni na prevenciju bolesti te promicanje zdravih stilova života.
Ciljevi:
- osigurati zadovoljavanje zdravstvenih potreba osoba s invaliditetom, poštujući specifičnosti bez obzira na spol, dob, podrijetlo, narav ili stupanj invaliditeta, jednak pristup uslugama zdravstvene zaštite, pristup raspoloživim specijaliziranim uslugama i potpunu uključenost u donošenje odluka o osobnoj zdravstvenoj skrbi
- osigurati sustavno informiranje u vezi s individualnim zdravstvenim potrebama ili uslugama, u obliku razumljivom osobama s invaliditetom
- osigurati informiranje o invaliditetu, bez obzira na to dogodi li se prije ili poslije rođenja, nakon bolesti ili nesreće, provoditi ga u uvjetima koji jamče poštivanje osobe s invaliditetom i njezine obitelji, s ciljem pružanja jasne, sveobuhvatne informacije i podrške
- obrazovati zdravstvene radnike razvijanjem svijesti o invaliditetu kako bi koristeći svoje znanje i metode bili u najboljoj mjeri osposobljeni za zadovoljavanje konkretnih potreba osoba s invaliditetom
- prepoznati potrebu rane intervencije i tako ustanoviti učinkovite mjere otkrivanja, dijagnosticiranja i liječenja invaliditeta u ranim fazama te razvijati djelotvorne smjernice za mjere ranog otkrivanja i intervencije.
Pokazatelji uspješnosti:
- broj sufinanciranih programa i projekata
- broj korisnika financiranih programa i projekata.
5. Poticanje zapošljavanja i profesionalne rehabilitacije osoba s invaliditetom
Programi i projekti iz ove skupine odnose se na dodatne ili inovativne aktivnosti za osposobljavanje, podizanje kapaciteta, znanja i vještina osoba s invaliditetom da bi se lakše zaposlili na otvorenom tržištu rada te na dodatne programe i projekte profesionalne rehabilitacije osoba s invaliditetom.
Ciljevi:
- promicati aktivnu participaciju osoba s invaliditetom u području profesionalne rehabilitacije, zapošljavanja i rada
- poticati stjecanje znanja, vještina i navika potrebnih za zapošljavanje i zadržavanje posla
- poticati zapošljavanje osoba s invaliditetom na otvorenom tržištu rada i alternativne oblike rada
- poticati uključivanje u rad u radnim centrima
- razvijati partnerstvo odgojno-obrazovnih ustanova s obitelji, lokalnom zajednicom, civilnim sektorom i tržištem rada.
Pokazatelji uspješnosti:
- broj sufinanciranih programa i projekata
- broj korisnika financiranih programa i projekata
- broj održanih edukacija.
6. Promicanje zaštite prava, zaštite od nasilja i diskriminacije osoba s invaliditetom
Programi i projekti iz ove skupine odnose se na zaštitu prava, zaštitu od nasilja i diskriminacije osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju te na osiguravanje dostupnosti pravne regulative za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda svim osobama s invaliditetom, a osobito ženama s invaliditetom koje su najčešće žrtve nasilja.
Da bi se spriječila diskriminacija osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju, njihovo izdvajanje, isključivanje ili ograničavanje zbog postojećeg invaliditeta, cjelokupna aktivnost ovih projekata usmjerena je prema mjerama za prepoznavanje i zaštitu njihovih prava i unapređivanje kvalitete života socijalnom integracijom.
Ciljevi:
- osigurati stručnu i pravnu pomoć te dostupnost pravne regulative za zaštitu i promicanje ljudskih prava i temeljnih sloboda osobama s invaliditetom na ravnopravnoj osnovi s drugim osobama
- osigurati djelotvoran i ravnopravan pristup svim sustavima zaštite u zajednici
- uspostaviti učinkovitu zaštitu osoba s invaliditetom od svih oblika nasilja i zlostavljanja.
Pokazatelji uspješnosti:
- broj sufinanciranih programa i projekata
- broj korisnika financiranih programa i projekata
- broj održanih edukacija, kampanja.
7. Sudjelovanje osoba s invaliditetom u javnom životu, kulturi i sportu
Programi i projekti iz ove skupine odnose se na organizaciju sportskih, kulturnih i drugih druženja, manifestacija, festivala, predstava, natjecanja itd. Sport i razonoda značajne su aktivnosti koje su za osobe s invaliditetom ponekad nužna terapijska nadopuna. Također, omogućavanje sudjelovanja osoba s invaliditetom u kulturi od iznimne je važnosti za integraciju osoba s invaliditetom u zajednicu i omogućavanje njihova izražavanja na području kulture i umjetnosti.
Ciljevi:
- uključivati osobe s invaliditetom u kulturni život i aktivnosti
- omogućiti razvitak i afirmaciju kreativnih mogućnosti osoba s invaliditetom te im omogućiti ravnopravno uključivanje u kulturni život, zajedno s drugim sudionicima
- omogućiti osobama s invaliditetom pristup i/ili stručnu informaciju, odnosno doživljaj kulturne baštine: povijesnih građevina, lokaliteta, umjetnina, tradicijske materijalne i nematerijalne baštine
- osigurati osobama s invaliditetom izjednačene mogućnosti sudjelovanja u rekreativnim, sportskim aktivnostima i razonodi
- osigurati osobama s invaliditetom odgovarajuće informacije, obrazovanje i sredstva potrebna za sudjelovanje u rekreativnim, sportskim aktivnostima i razonodi
- osigurati stručnu i financijsku potporu programima i projektima osoba s invaliditetom s područja kulture
- sustavno pratiti rad i dostignuća osoba s invaliditetom u kulturi
- omogućiti pristup osoba s invaliditetom ustanovama u kulturi (muzeji, galerije, kazališta, kina, koncertne dvorane i drugo) te praćenje njihovih programa uz uporabu suvremenih tehničkih dostignuća.
Pokazatelji uspješnosti:
- broj sufinanciranih programa i projekata
- broj korisnika financiranih programa i projekata.
8. Informiranje, komunikacija i podizanje razine svijesti o pravima osoba s invaliditetom
Programi i projekti iz ove skupine usmjereni su informiranju, komunikaciji i podizanju razine svijesti o pravima osoba s invaliditetom organizacijom različitih kampanja, okruglih stolova, tribina, edukacija u vezi s uporabom različitih suvremenih medija (internet, društvene mreže), obilježavanja važnijih datuma i dr. da bi se podigla razina svijesti o pravima osoba s invaliditetom.
Ciljevi:
- osigurati dostupnost primanja i odašiljanja informacija u skladu sa specifičnostima potreba i mogućnosti osoba s invaliditetom
- povećati neovisnost u komuniciranju i informiranju osoba s invaliditetom, a time i samostalnost i kvalitetu života općenito
- stvarati pretpostavke za okruženje u kojemu će osobe s invaliditetom moći sudjelovati u političkom životu kao ravnopravni građani
- promicati sudjelovanje osoba s invaliditetom u svim oblicima javnog života i svim procesima političkog odlučivanja na lokalnoj, regionalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini
- uključivati osobe s invaliditetom i udruge osoba s invaliditetom u pripremanje mjera javnih politika koje se odnose na osobe s invaliditetom
- sustavno podizati razinu svijesti javnosti o značenju udruga osoba s invaliditetom
- poticati aktivno djelovanje žena s invaliditetom
- poticati suradnju udruga osoba s invaliditetom s ostalim organizacijama civilnog društva
- omogućiti osobama s invaliditetom korištenje novih tehnologija radi povećanja njihove neovisnosti i poboljšanja kvalitete života.
Pokazatelji uspješnosti:
- broj sufinanciranih programa i projekata
- broj korisnika financiranih programa i projekata
- broj održanih okruglih stolova, tribina, edukacija.
9. Podrška institucionalnom, organizacijskom i programskom razvoju udruga
Programi i projekti iz ove skupine usmjereni su inicijalnoj pomoći udrugama osoba s invaliditetom za razvoj aktivnosti, projekata i programa u lokalnoj zajednici, osnaživanju udruga osoba s invaliditetom koje pružaju usluge korisnicima u lokalnoj zajednici, institucionalnom, organizacijskom i programskom razvoju udruga u smislu povećanja broja i kvalitete usluga udruga osoba s invaliditetom za osobe s invaliditetom u lokalnoj zajednici, broja korisnika tih usluga te stručnjaka za pružanje tih usluga.
Ciljevi:
- osnažiti kapacitete udruga osoba s invaliditetom koje pružaju usluge korisnicima u lokalnoj zajednici
- povećati broj i kvalitetu usluga udruga osoba s invaliditetom za osobe s invaliditetom u lokalnoj zajednici, broj korisnika tih usluga te stručnjaka za pružanje tih usluga
- osigurati održivost kvalitetnih programa i projekata institucijskom pomoći razvoju udruga osoba s invaliditetom
- razvoj organizacijskih i financijskih kapaciteta udruga osoba s invaliditetom, posebice ljudskih resursa.
Pokazatelji uspješnosti:
- broj sufinanciranih programa i projekata
- broj korisnika financiranih programa i projekata.
U području socijalnog i humanitarnog značenja za unapređenje kvalitete života osoba s invaliditetom prioriteti financiranja u 2021. godini bit će nastavak financiranja temeljem provedenog Javnog natječaja za financiranje trogodišnjih programa udruga iz područja socijalnog i humanitarnog značenja za unapređenje kvalitete života osoba s invaliditetom kroz pružanje izvaninstitucionalnih usluga za razdoblje od 2020. do 2022. godine iz proračuna Grada Zagreba, prema prioritetu financiranja pod rednim brojem 1. definiranom u točki II. ovoga programa.
Nadalje, u 2021. godini objavit će se Javni natječaj za financiranje programa i projekata udruga iz područja socijalnog i humanitarnog značenja za unapređenje kvalitete života osoba s invaliditetom, za sufinanciranje aktivnosti prema prioritetima financiranja od rednog broja 1. do rednog broja 8. definiranima u točki II. ovoga programa.
III. POSTUPAK FINANCIRANJA
Postupak financiranja udruga iz proračuna Grada Zagreba, sukladno Uredbi, uređen je Pravilnikom.
Financiranje se provodi na temelju javnog natječaja, javnog poziva i izravnom dodjelom.
U roku od 30 dana od dana donošenja Proračuna Grada Zagreba za 2021. gradonačelnik Grada Zagreba utvrđuje i objavljuje na internetskoj stranici Grada Zagreba godišnji plan raspisivanja javnih natječaja i javnog poziva na temelju kojih se provodi financiranje udruga.
Godišnji plan raspisivanja javnih natječaja i javnog poziva sadrži podatke o davatelju financijskih sredstava, podatke o prioritetima financiranja, nazivu i planiranom vremenu objave javnih natječaja i javnog poziva, ukupnom iznosu raspoloživih sredstava, rasponu sredstava namijenjenom za financiranje pojedinog programa, projekta i jednokratne aktivnosti, očekivanom broju programa/projekata /aktivnosti koji će se financirati te o načinu raspodjele raspoloživih sredstava.
Postupak financiranja na odgovarajući se način primjenjuje i u odnosu na druge organizacije civilnog društva kada su one, u skladu s uvjetima javnog natječaja ili javnog poziva, prihvatljivi prijavitelji, odnosno partneri.
Javni natječaj za financiranje programa i projekata udruga iz područja socijalnog i humanitarnog značenja za unapređenje kvalitete života osoba s invaliditetom raspisuje se za sufinanciranje aktivnosti prema prioritetima financiranja od rednog broja 1. do rednog broja 8. definiranima u točki II. ovoga programa.
Javni natječaj za financiranje trogodišnjih programa udruga iz područja socijalnog i humanitarnog značenja za unapređenje kvalitete života osoba s invaliditetom kroz pružanje izvaninstitucionalnih usluga raspisuje se za sufinanciranje aktivnosti prema prioritetu financiranja pod rednim brojem 1. definiranom u točki II. ovoga programa.
Javni poziv za dodjelu jednokratnih financijskih potpora objavljuje se za dodjelu jednokratnih financijskih potpora za obilježavanje značajnih datuma i važnih obljetnica, organiziranje susreta, natjecanja, priredbi, drugih manifestacija i slično; edukacije (edukacije o aktivnostima koje udruga pruža, edukacije za zaposlenike i stručnjake udruge, edukacije za zajednicu); podršku institucionalnom, organizacijskom i programskom razvoju udruga; provedbu aktivnosti iz područja obrazovanja, predškolskog odgoja, kulture, tehničke kulture i sporta, a koje nisu financirane kroz programe javnih potreba. Javni poziv je otvoren do iskorištenja sredstava, a o odobravanju jednokratne financijske potpore udrugama koje ispunjavaju propisane uvjete odlučuje gradonačelnik.
Bez objavljivanja javnog natječaja i javnog poziva financijska sredstva dodjeljuju se izravno samo iznimno i u slučajevima određenima člankom 6. Pravilnika.
Sa svim udrugama kojima su odobrena financijska sredstva Grad Zagreb sklapa ugovor o financiranju, sadržaj kojega je propisan Pravilnikom.
IV. KRITERIJI ZA PROCJENU PROGRAMA I PROJEKATA PRIJAVLJENIH NA JAVNE NATJEČAJE I ZA OCJENJIVANJE PRIJAVA NA JAVNI POZIV
1) Javni natječaj za financiranje programa i projekata udruga iz područja socijalnog i humanitarnog značenja za unapređenje kvalitete života osoba s invaliditetom
Program i projekt prijavljen na javni natječaj procjenjuje i boduje Povjerenstvo za ocjenjivanje prijavljenih programa i projekata prema kriterijima.
Opći kriteriji i bodovi za procjenu programa i projekata su:
- usklađenost ciljeva programa i projekta s ciljevima i prioritetnim područjima strateških dokumenata iz područja javnog natječaja za koje je projekt prijavljen (0 - 10 bodova);
- kvaliteta i sadržajna inovativnost prijavljenog programa i projekta (0 - 5 bodova);
- kvaliteta dosadašnjeg rada, uspjesi i iskustvo u provođenju programa i projekta udruge (0 - 5 bodova);
- neposredna društvena korist za lokalnu zajednicu te doprinos razvoju civilnog društva (0 - 50 bodova);
- financijska, organizacijska i stručna sposobnost za provedbu programa i projekta (0 - 10 bodova);
- realan odnos troškova i očekivanih rezultata programa i projekta (0 - 5 bodova);
- procjena proračuna programa i projekta (0 - 5 bodova);
- održivost programa i projekta (0 - 5 bodova);
- referencije u provođenju programa i projekata Europske unije (0 - 5 bodova).
Posebni kriteriji i bodovi za procjenu programa i projekata za javni natječaj za financiranje programa i projekata udruga iz područja socijalnog i humanitarnog značenja za unapređenje kvalitete života osoba s invaliditetom
Uz navedene opće kriterije, u svrhu procjene programa i projekata prijavljenih na javni natječaj za financiranje programa i projekata udruga iz područja socijalnog i humanitarnog značenja za unapređenje kvalitete života osoba s invaliditetom, utvrđeni su i posebni kriteriji:
- uključenost partnera u program i projekt (0 - 5 bodova);
- uključenost volontera u program i projekt (0 - 5 bodova);
- prijavitelj ima Operativni plan za 2021. godinu prihvaćen od strane Skupštine (0 - 5 bodova);
Programi i projekti udruga koji prilikom postupka procjenjivanja ne ostvare minimalno 69 bodova neće se financirati.
2) Javni natječaj za financiranje trogodišnjih programa udruga iz područja socijalnog i humanitarnog značenja za unapređenje kvalitete života osoba s invaliditetom pružanjem izvaninstitucionalnih usluga
Program prijavljen na javni natječaj procjenjuje i boduje Povjerenstvo za ocjenjivanje prijavljenih programa prema kriterijima.
Opći kriteriji i bodovi za procjenu programa su:
- usklađenost ciljeva programa s ciljevima i prioritetnim područjima strateških dokumenata iz područja javnog natječaja za koje je projekt prijavljen (0 - 10 bodova);
- kvaliteta i sadržajna inovativnost prijavljenog programa (0 - 5 bodova);
- kvaliteta dosadašnjeg rada, uspjesi i iskustvo u provođenju programa udruge (0 - 5 bodova);
- neposredna društvena korist za lokalnu zajednicu te doprinos razvoju civilnog društva (0 - 50 bodova);
- financijska, organizacijska i stručna sposobnost za provedbu programa (0 - 10 bodova);
- realan odnos troškova i očekivanih rezultata programa (0 - 5 bodova);
- procjena proračuna programa (0 - 5 bodova);
- održivost programa (0 - 5 bodova);
- referencije u provođenju programa i projekata Europske unije (0 -5 bodova).
Posebni kriteriji i bodovi za procjenu programa za javni natječaj za financiranje trogodišnjih programa udruga iz područja socijalnog i humanitarnog značenja za unapređenje kvalitete života osoba s invaliditetom kroz pružanje izvaninstitucionalnih usluga
Uz navedene opće kriterije, u svrhu procjene programa prijavljenih na javni natječaj za financiranje trogodišnjih programa udruga iz područja socijalnog i humanitarnog značenja za unapređenje kvalitete života osoba s invaliditetom pružanjem izvaninstitucionalnih usluga, utvrđeni su i posebni kriteriji:
- udruga je pravna osoba registrirana u Gradu Zagrebu čiji su članovi većina populacije osoba s invaliditetom iste vrste oštećenja (0 - 5 bodova);
- udruga radi najmanje pet dana u tjednu, najmanje 6 sati dnevno (0 - 5 bodova);
- udruga ima najmanje jednu stalno zaposlenu osobu (0 - 5 bodova);
- udruga kontinuirano djeluje najmanje 10 godina (0 - 5 bodova);
- udruga je do sada ostvarila kontinuirano sufinanciranje aktivnosti koje prijavljuje za navedeni program (0 - 5 bodova);
- udruga će kroz program koji prijavljuje pružati usluge za najmanje 20 korisnika (0 - 5 bodova);
- uključenost partnera u program (0 - 5 bodova);
- uključenost volontera u program (0 - 5 bodova);
- prijavitelj ima Strateški plan djelovanja za razdoblje od najmanje 3 (tri) godine koje obuhvaća i 2021. godinu i Operativni plan za 2021. godinu (0 - 5 bodova);
Programi udruga koji prilikom postupka procjenjivanja ne ostvare minimalno 87 bodova neće se financirati.
Prijave na javni poziv ocjenjuje i boduje Povjerenstvo za ocjenjivanje prijava na javni poziv prema kriterijima.
Kriteriji i bodovi za ocjenjivanje prijava na javni poziv su:
- usklađenost ciljeva, svrhe i područja djelovanja udruge s ciljevima i prioritetima financiranja iz ovog programa (0 - 5 bodova);
- prethodno iskustvo udruge u provedbi programa i projekata (0 - 5 bodova);
- koliko udruga svojim djelovanjem pridonosi razvoju civilnog društva i promjenama u društvu u području svog djelovanja (0 - 5 bodova);
- važnost prijavljenih aktivnosti za provođenje ciljeva i prioriteta utvrđenih ovim programom (0 - 10 bodova);
- opravdanost i usklađenost troškova s opisanim potrebama za financijskom podrškom (0 - 10 bodova).
Prijave koje prilikom postupka ocjenjivanja ne ostvare minimalno 20 bodova neće se financirati.
V. SREDSTVA ZA FINANCIRANJE UDRUGA
Za financiranje programa i projekata udruga iz područja socijalnog i humanitarnog značenja za unapređenje kvalitete života osoba s invaliditetom sredstva su planirana u Proračunu Grada Zagreba za 2021. u Razdjelu 021 Gradski ured za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom, Program A011321 Skrb za osobe s invaliditetom, Aktivnost A132102 Unapređivanje kvalitete života osoba s invaliditetom.
Sredstva osigurana u Proračunu Grada Zagreba za 2021. za područje socijalnog i humanitarnog značenja za unapređenje kvalitete života osoba s invaliditetom rasporedit će se aktom o načinu raspodjele raspoloživih proračunskih sredstava koji donosi gradonačelnik Grada Zagreba na prijedlog gradskog upravnog tijela u djelokrugu kojega je unapređenje kvalitete života osoba s invaliditetom.
KLASA: 400-06/20-01/136
URBROJ: 251-01-03-20-43
Zagreb, 8. prosinca 2020.
Predsjednik
Gradske skupštine
Mislav Herman, dr. med., v. r.